Erasmus+ Silent Scream. Mobilność 6 w Polsce

Drugi tydzień maja upłynął w ZSiPO w Skale bardzo intensywnie. Nasza Szkoła – w ramach międzynarodowego projektu Erasmus+ Silent Scream gościła młodzież z Grecji, Litwy, Portugalii, Rumunii i Turcji. Celem nadrzędnym tego trwającego ponad dwa lata zadania było wypracowanie metod przeciwdziałania przemocy fizycznej i psychicznej oraz sposobów reagowania na wszelakie jej przejawy (przede wszystkim wśród młodzieży).

Spotkanie w Polsce zaplanowano jako ostatnie, podsumowujące cały projekt, dlatego miało szczególnie podkreślić rolę przyjaźni i akceptacji innych - o odmiennych potrzebach i poglądach oraz empatii, która nie pozwala być obojętnym wobec krzywdy. Temu służyły warsztaty i zajęcia integracyjne prowadzone w Szkole oraz gry edukacyjne organizowane w plenerze. Goście i uczniowie z naszej Szkoły pokazali, jak efektywnie współpracować nad problemem, który jest trudny i wspólny bez względu na narodowość.

Efektem międzynarodowej współpracy jest e-book - broszura, która powstała jako efekt końcowy całego projektu Erasmus+.

Międzynarodowa wymiana zawsze jest doskonałym sposobem na promowanie walorów turystycznych i kulturowych państwa, w szczególności tzn. Małej Ojczyzny. Dlatego poza zajęciami projektowymi zaproponowaliśmy spacer po Ojcowskim Parku Narodowym, zwiedzanie zamku w Pieskowej Skale oraz poznawanie Starego Miasta w Krakowie. Nieszablonowa okazała się gra miejska, która – poza dostarczeniem najważniejszych informacji o Grodzie Kraka – miała na celu przyspieszoną „naukę języka polskiego”. Wszystkie te działania były okazją do integracji młodzieży, wzajemnego poznawania obyczajów i kultury, ćwiczenia umiejętności językowych.

Ostatni wieczór spędzony razem dostarczył wielu emocji – był bowiem podsumowaniem wszystkich działań przeprowadzonych w ramach tego projektu. Wspominaliśmy zajęcia w rumuńskiej szkole położonej u podnóża Karpat, spacery nad Morzem Śródziemnym w Grecji i Oceanem Atlantyckim w Portugalii, naukę tańca tureckiego i zwiedzanie stolicy Litwy – Wilna … Pozostały po nich zdjęcia, filmy i przyjaźnie.

mt_gallery: