Bom Dia de Portugal!

Kolejne spotkanie młodzieży realizującej międzynarodowy projekt Erasmus+ Silent scream odbyło się w dniach 6-12 listopada. Tym razem głównym tematem realizowanym podczas warsztatów w portugalskiej szkole był problem przemocy w cyberprzestrzeni. Zadania realizowane indywidualnie i w grupach miały zobrazować, jak należy reagować na wszelakie przejawy wykluczania, jakie środki prawne należy wykorzystać do walki z tym zjawiskiem i jak radzić sobie z ewentualnymi skutkami przemocy. Szczególnie wartościowe okazało się zadanie wykonane przy współpracy z reżyserem i kamerzystą - stworzenie filmu (składającego się z kilku scenek wykonanych w międzynarodowych grupach) oraz nagranie w stylu flash mob.

Młodzież z Polski, Portugalii, Litwy, Grecji, Rumunii i Turcji wraz z nauczycielami spędziła tydzień w Monçäo, przygranicznym mieście w północnej części Portugalii (wystarczy przejść most nad rzeką Minho, by znaleźć się …o godzinę później już w Hiszpanii! - a to dzięki zmianie czasu).Początki tego miejsca związane są z założeniem potężnej fortecy, której pozostałości wydzielają dziś cześć starego miasta...w malutkich przejściach pomiędzy masywnymi murami czai się kawał historii... Od wschodniej strony teren znacznie się podnosi...zaczynają się wzgórza porośnięte winnicami, a za nimi widnieją już góry. Wieczorne spacery po malowniczych uliczkach, długie wspólne kolacje sprzyjały rozmowom, poznawaniu lokalnych obyczajów, ale przede wszystkim nawiązywaniu przyjaźni przez młodych Europejczyków.

Gospodarze zadbali też o to, by poza pracą nad zadaniami projektowymi, uczestnicy poznali jedno z najpiękniejszych miast w Portugalii – Porto. Zwiedzanie miasta wymaga sporej kondycji fizycznej: rzeka Douro, która przecina miasto, jest pięknym tłem dla wznoszącego się coraz wyżej i wyżej labiryntu ulic. Każdy kolejny poziom przybliża nas do...kolejnego... Wydaje się, że w najwyższym punkcie miasta leży Dworzec Główny, a może wyżej jest Ratusz...? Porto zachwyca różnorodnością architektury: nie ma ani jednej powtórzonej bryły budynku, ani jednego takiego samego koloru wykorzystanego na fasadach lub ułożenia błyszczących portugalskich płytek (azulejos). Po kilkugodzinnym pobycie w mieście zasłużony odpoczynek czekał nas na plaży przy Oceanie Atlantyckim. Pobyt w słonecznej Portugalii już za nami – teraz czas na przygotowania do przyjęcia gości u w naszej szkole.