Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

maj, 2007

Email Drukuj PDF

VII SESJA INFORMATYCZNA

Dnia 30 maja w Giebułtowie odbyła się kolejna już Sesja Informatyczna pod patronem Starosty Powiatu Krakowskiego. W tym roku temat konkurs to: Bezwzrokowe pisanie na klawiaturze. W konkursie wzięło udział 18 uczniów z 6 szkół. Z naszej szkoły pojechała grupa uczniów w składzie: Jakub Piotrowski i Damian Domagała z klasy Ia oraz Daniel Jaśko z klasy II.
W kategorii indywidualnej zwyciężył uczeń z ZSO Skawina, natomiast nasz uczeń Daniel Jaśko zajął II miejsce.
Gratulujemy!!!

VII Sesja Informatyczna VII Sesja Informatyczna

WYJAZD DO TEATRU STAREGO

29 maja uczniowie klasy Ia i Ib wraz z trzema opiekunami (p. Agata Tarnówka, p. Ałła Wójcik i p. Agnieszka Opalska) obejrzeli w Teatrze Starym spektakl pt. „Damy i huzary”- na podstawie sztuki Aleksandra Fredry.
Reżyserii tego widowiska podjął się Kazimierz Kutz, scenografię projektował Ryszard Melliwa, natomiast oprawę dźwiękową przygotował Jan Kanty Pawluśkiewicz.
Przedstawienie wywarło na nas pozytywne wrażenie. Wielkie brawa należą się aktorom sceny krakowskiego teatru, gdyż role, jakie stworzyli „zapierały dech w piersiach”. Aktorzy swoim zaangażowaniem ujęli nawet tych najbardziej opornych na sztukę teatralna uczniów. Gesty, głos i mimika Majora ( w tej roli znakomity Jerzy Trela) całkowicie odzwierciedlały postać bohatera Fredry. Równie znakomite role stworzyli pozostali aktorzy między innymi: Anna Dymna (pani Dyndalska), Anna Polony (pani Orgonowa) czy Tadeusz huk (Rotmistrz). Nam jednak najbardziej podobała się postać drugoplanowa – stary i wierny żołnierz Grzegorz grany przed Jerzego Nowaka. Postać ta wniosła najwięcej humoru do przedstawienia.

Scenografia była ładna , muzyka dobra, a stroje aktorów „z epoki”. A wszystkiemu towarzyszyły wystrzały armatnie!
Spektakl „Damy i huzary” był przez nas gorąco oklaskiwany, a później długo omawiany, co świadczy niewątpliwie o tym, że się podobał.

Piotr

P.S. I jeszcze jedna uwaga skierowana do właścicieli Teatru – My chcemy klimatyzację!!!

WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA

W ramach wymiany polsko-niemieckiej grupa młodzieży z naszej szkoły, spędziła 10 wspaniałych dni w Niemczech. Towarzyszyły nam: pani profesor Agnieszka Opalska i pani profesor Ewa Morawska-Rogała.
Ze Skały wyjechaliśmy 13 maja około godziny 14:00. czekała nas długa i męcząca podróż przez cała noc. Na miejscu byliśmy już następnego dnia około godziny 8:00.
Naszym niemieckim opiekunem był pan Jarosław Rolka – nauczyciel wychowania fizycznego w tamtejszej szkole.

Mieszkaliśmy w Schronisku Młodzieżowym w Pullach wraz z naszymi niemieckimi kolegami.
Zwiedzanie Niemiec rozpoczęliśmy już we wtorek, natomiast w poniedziałek trwały gry i zabawy przygotowane przez niemieckich opiekunów Feliksa i Sofie. Dzięki nim poznaliśmy się bliżej z naszymi zachodnimi sąsiadami.

Zobaczyliśmy m. in.: Ismaning – miejscowość, w której mieliśmy przyjemność spotkać się z Burmistrzem

Monachium, które uchodzi za najbogatsze miasto w Niemczech;

Deutches Museum, w którym zobaczyliśmy statki, łodzie podwodne, samoloty;

Neuschwanstein – baśniowy, alpejski zamek, należący niegdyś do Ludwika II Bawarskiego

Olimpiazentrum – miejsce, w którym widzieliśmy stary stadion piłkarski, niektórzy mieli przyjemność popływać na basenie olimpijskim (a najodważniejsi skakać z 10-metrowej trampoliny!:)

Bawaria Film Studio – największe w Europie studio filmowe; mieliśmy tam przyjemność zobaczyć miejsca, w których są kręcone filmy, oglądaliśmy wyczyny kaskaderskie i nakręciliśmy „nasz” film!

Odwiedziliśmy także Real Schule (szkołę z którą współpracujemy), gdzie uczestniczyliśmy w zajęciach lekcyjnych.

Najbardziej w naszej pamięci utkwił nam zamek Neuschwanstein. Wieczory spędzaliśmy w pokojach lub na hamakach, które znajdowały się przed schroniskiem.

Uważamy tę wycieczkę za bardzo udaną i z chęcią wszyscy pojechalibyśmy tam jeszcze raz.
Naszych niemieckich przyjaciół będziemy gościć już we wrześniu, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni.

Ania Zadęcka
Iza Morawska

 

Z OSTATNIEJ CHWILI

W ramach wymiany międzynarodowej grupa młodzieży z naszej szkoły 13.05.2007 wyjechała do Niemiec. Dostaliśmy od nich mail. Oto on:

Witamy z Monachium!
Serdecznie pozdrawiamy Dyrekcje, Grono pedagogiczne oraz społeczność uczniowską.
Podróż przebiegła bez problemów, pogoda utrzymuje się ładna, w nocy padało. Uczniowie sprawują się na +6 - rozmawiają po angielsku i niemiecku uczą się słówek i słówek polskich uczą Niemców. Jesteśmy po spotkaniu z Panem Burmistrzem, teraz uczniowie w małych grupach uczestniczą w lekcjach w Realschule (po 2-3 osoby w każdej grupie).

Jeszcze raz serdecznie pozdrawiamy Ewa Rogała i Agnieszka Opalska.