Wymiana polsko-niemiecka: 03.06.- 09.06.2018

Jak powszechnie wiadomo, pierwsze spotkania nigdy nie są łatwe. Również w naszym przypadku tak było, gdy grupa niemieckich uczniów odwiedziła Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale, nieśmiałe spojrzenia, delikatne uśmiechy... jednak już po kilku minutach zawiązały się pierwsze przyjaźnie, a bariery językowe przestały istnieć. Grupa niemiecka była pod ogromnym wrażeniem naszej małej Ojczyzny - wpłynęły na to zajęcia integracyjne w szkole i zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego. Następnie udaliśmy się do schroniska na ul. Grochowej, w którym spędziliśmy kolejne dni. W jego pobliżu znajdowało się jezioro Bagry, w którym po całodniowym zwiedzaniu uczniowie relaksowali się oraz integrowali. Podczas naszego pobytu w Krakowie, wspólnie zwiedziliśmy wiele interesujących miejsc takich jak: Kościół Mariacki, Park Doświadczeń, Wawel, Podziemia Rynku itp.

Ciekawym doświadczeniem była możliwość zagrania w Grę Miejską, w której musieliśmy wykazać się inteligencją, wiedzą ogólną i znajomością Starego Miasta. Ćwiczenia te miały dla nas wymierną korzyść - ćwiczenie komunikacji językowej, sprawdzenie się w praktyce. Na podsumowanie naszej wymiany, stworzyliśmy tablicę, na której zaznaczaliśmy, co się nam podobało a co nie, na koniec stanowczo królował na niej kolor zielony, a uśmiechy na twarzach uczestników mówią same za siebie. Pożegnania zawsze są smutne, pojawiło się kilka łez, jednak odliczamy czas do następnego spotkania już w Monachium. Dziękujemy za dofinansowanie ze strony Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży i Powiatu Krakowskiego, bez którego ta wymiana byłaby niemożliwa do zrealizowania.