Uczniowie ZSiPO oddali hołd kadetom III RP

ZSiPO w SkaleUczniowie Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Skale oddali 17 maja 2021r. hołd kadetom II Rzeczypospolitej. Uroczystość była częścią obchodów 100 rocznicy udziału kadetów w walkach na Górze Świętej Anny podczas III Powstania Śląskiego.

Przed wojną w Krakowie działa szkoła Korpusu Kadetów. Fakt ten upamiętnia tablica pamiątkowa na ścianie budynku Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej przy ul. Podchorążych 1, gdzie zorganizowano uroczystość. Wzięli w niej udział uczniowie klas wojskowych, którzy wystawili posterunek, władze szkoły, władze samorządowe które reprezentował członek zarządu Powiatu Krakowskiego Tadeusz Nabagło, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej  dr hab. Inż. Arch. Magdalena Kozień – Woźniak, zastępca Dyrektora Biura do spraw Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej Waldemar Zubek, płk. Sławomir Zacharz przedstawiciele jednostek wojskowych z którymi szkoła współpracuje płk. Grzegorz Pałasz Dowódca 6 Batalionu Logistycznego 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie, por. Zbigniew Czapik przedstawiciel 5 Batalionu Dowodzenia w Rząsce. Podobne uroczystości odbyły się w innych miejscowościach, w których funkcjonowały szkoły korpusu kadetów: w Rawiczu, Modlinie, Chełmnie. Uczniowie klas wojskowych oddali również hołd w miejscu walk III Powstania Śląskiego – na Górze Świętej Anny.

Wydarzenia we wspomnianych miejscowościach są częścią centralnych obchodów 100 rocznicy udziału kadetów w walkach na Górze Świętej Anny podczas III Powstania Śląskiego, organizowanych przez Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Główna uroczystość odbędzie się 21 maja w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.