Mundurowi w Dworku Hallera. Jurczyce 2017 – „ROK HALLEROWSKI”

W dniu 26 maja 2017 r. grupa młodzieży z klas mundurowych odwiedziła wieś Jurczyce. Wyjazd związany był z ogłoszonym „Rokiem Hallerowskim”. Jest to wieś w której urodził się i wychował Józef Haller i jego rodzina. Jurczyce położone są 7 km od Skawiny i 25 km od rynku Krakowa. Od Austrii wieś kupili Jordanowie z Zaklinacza koło Dobczyc, od nich Biberstein-Starowiejscy, a ostatnia przedstawicielka tej rodziny, Karolina, sprzedała wieś. W 1867 Jurczyce nabył Henryk Haller de Hallenburg. Hallerowie byli słynnym rodem krakowskim, który wydał w XVI wieku sławnego drukarza i wydawcę Jana Hallera, a także Józefa Antoniego Hallera – jednego z najbogatszych kupców krakowskich XVIII wieku, który specjalizowała się w handlu korzennym, winnym, a także w handlu suknem i owocami południowymi.

Izba Pamięci Rodu Hallerów w Jurczycach rozpoczęła swoją działalność wraz z I Krajowym Zjazdem Towarzystwa Pamięci Józefa Hallera i Hallerczyków zorganizowanym w Jurczycach 10 czerwca 2000 roku. Prowadzenie Izby Pamięci  Rodu Hallerów i Hallerczyków jest ważnym elementem działalności Towarzystwa Pamięci Generała Józefa Hallera i Hallerczyków. Izbę tę zwiedzili uczniowie naszej szkoły i wysłuchali ciekawej historii rodu Hallerów. Następnie zwiedzili posiadłość, w której urodził się i wychował Józef Haller. Spotkanie z historią przebiegało w miłej i ciekawej atmosferze.