Konkurs „Niezłomni – Wyklęci 1944-1956. Bohaterowie Antykomunistycznego Podziemia Niepodległościowego”.

W dniu 28 lutego 2017 w Skawinie odbył się pierwszy etap  konkursu „Niezłomni – Wyklęci 1944-1956. Bohaterowie Antykomunistycznego Podziemia Niepodległościowego”. Uczniowie w składzie: Michał Wlazło, Grzegorz Świgoń, Ernest Frosik,Tymoteusz Kurzyński i John Graff – Warburton, wzięli udział w grze terenowej. Mieli za zadanie odszukanie 12 punktów kontrolnych za pomocą mapy i przy każdym z  nich należało wykazać się wiedzą teoretyczną lub sprawnością fizyczną. I tak uczestnicy zmierzyli się z następującymi wyzwaniami:

• dopasowanie fragmentów życiorysów żołnierzy wyklętych
  • dopasowanie imion do zdjęć żołnierzy wyklętych (Po tym zadaniu jeden z redaktorów regionalnego radia i gazety przeprowadzili  rozmowę dotyczącą gry terenowej oraz radzenia sobie z wyzwaniami. )
  • udzielenie w prawidłowy sposób pierwszej pomocy przedmedycznej podczas zasymulowanej scenki wypadku
  • przebiegnięcie wyznaczonej trasy z połączonymi rękami nitką
  • rzucenie granatem do celu (każdy z uczestników miał rzut próbny i dwa rzuty oceniane)
  • przeniesienie rannego kolegi w dwie osoby w jak najszybszym czasie
  • rozniecenie ognia krzesiwem z pomocą siana i mchu w czasie dwóch minut
  • przekazanie kilku liter Alfabetem Morse' a  na odległość 10 metrów z pomocą latarki
  • odnalezienie małego zawiniątka w trawie z zasłoniętymi oczami
  • " Mistrz Saperki" - to zadanie polegało na przeniesieniu saperki w pionie na otwartej ręce na dystans 5 metrów
  • odgadnięcie jadalnych i niejadalnych grzybów i wrzucenie zdrowych do miski
  • wykonanie zadania tajnego: trzeba było odnaleźć na swojej drodze powinniśmy dziewczynę z gór. Jeżeli się do niej zwrócimy się hasłem „Kaczki latają nisko” , ona odpowie odzewem „Gołębie latają wysoko” i przydzieli nam zadanie

Po skończeniu zadań uczestnicy udali się do Dworku Skawińskiego na mały poczęstunek oraz zakończenie pierwszego dnia konkursu.

Kolejny etap konkursu miał  miejsce w dniu 07 marca 2017 r. w Skawinie. Był to wykład, który poprowadzili przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutu Pamięci Narodowej oraz przedstawiciele Muzeum Armii Krajowej okręgu Krakowa. Wykładowcy opowiadali o zasłużonych pamięcią Żołnierzach Wyklętych, których życiorysy powinniśmy znać z powodu zasług w walce z antykomunistyczną władzą po Drugiej Wojnie Światowej. Uczniowie mieli możliwość wysłuchania wykładu o prawdziwym życiu Witolda Pileckiego. Trafił do obozu Auschwitz-Birkenau, następnie brawurowo uciekł z niego. Pokazano archiwalne zdjęcia z korespondencji z obozu oraz przedstawiono w szczegółowy sposób akcje sabotażowe, skierowane w komunistyczną władzę Polski. Kolejny wykład był poświęcony pamięci księdza Władysława Gurgacza. Po wojnie wspierał duchowo oddziały partyzanckie podczas kazań i w walce z nowym okupantem. Został oskarżony o podburzanie ukrywających się żołnierzy do walki z polską komunistyczną władzą oraz utrudnianie odradzania się narodu z okupacji niemieckiej. Ostatni wykład poprowadził przedstawiciel z Muzeum Armii Krajowej, który opowiadał o pracy podziemia w Krakowie. Przedstawił pracę rusznikarzy oraz zbrojmistrzów prowadzących tajną organizację. „Ubezpieczalnia” zajmowała się potajemnie tworzeniem broni dla oddziałów partyzantów, walczących z komunistycznymi władzami Polski po wojnie. W murach krakowskich kamienic tworzyli lub składali gotowe już części brytyjskich pistoletów maszynowych Sten oraz granaty burzące lub odłamkowe. Zajmowali się też zbieraniem opatrunków do wyposażenia partyzantów na akcje podziemia powojennego .

• Po zakończonej prelekcji konkursowicze mogli się spotkać z grupą rekonstrukcyjną. Studenci omawiali i pokazywali broń, którą posługiwali się Żołnierze Wyklęci podczas działań zbrojnych.
  • Kolejną atrakcją tego dnia był występ wokalny piosenek związanych z tematyką żołnierzy wyklętych.
  • Najbardziej wyczekiwanym momentem było ogłoszenie wyników oraz przyznanie nagród uczestnikom gry terenowej. Uczniowie naszej szkoły w składzie: Michał Wlazło ,Grzegorz Świgoń , Ernest Frosik, Tymoteusz Kurzyński i John Graff – Warburton otrzymali zaszczytne czwarte miejsce na czternaście możliwych. Gratulacje!!!

Michał Wlazło
uczeń klasy Ia