65 rocznica śmierci rotmistrza Pileckiego-Światowy Dzień Walki z Totalitaryzmem

W dniu 25 maja br uczniowie klasy Ia oraz IIa Naszego Liceum wraz z wychowawcą uczestniczyli w krakowskich obchodach 65 rocznicy śmierci rotmistrza Pileckiego. Uroczystości rozpoczęła msza św. w Kościele Mariackim, która na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci. Uczniowie z klasy mundurowej, w kolumnie, stali tuż pod odsłoniętym, pięknie oświetlanym obrazem Wita Stwosza.

Następnie ulicami miasta, w zwartej grupie przeszliśmy do parki im. H. Jordana, gdzie odbyła się dalsza część obchodów Światowego Dnia Walki z Totalitaryzmem. Nasi uczniowie, u boku Kompanii Reprezentacyjnej 2 Korpusu Zmechanizowanego, pełnili warty pod pomnikami Żołnierzy Wyklętych. Odczytany został list córki rotmistrza Zofii Pileckiej-Optułowicz, która napisała: "Ojciec mój swoim życiem był przykładem patriotyzmu i bohaterstwa i ma służyć nie tylko młodzieży polskiej, ale wszystkim Polakom jako wzór pięknego życia".

Sylwetkę rtm. Witolda Pileckiego zaprezentował dowódca 2. Korpusu Zmechanizowanego, gen. dyw. Jerzy Biziewski. Podczas uroczystości odczytany został apel pamięci i oddana salwa honorowa. Pod pomnikami rtm. Pileckiego i innych Żołnierzy Wyklętych złożono wieńce i kwiaty.