Klasy mundurowe na Balicach

21 oraz 28 października uczniowie klas mundurowych brali udział w zajęciach na basenie w 2 Korpusie Zmechanizowanym. Po dwóch godzinach zabawy w wodzie, młodzież udała się do 8 bazy Lotnictwa Transportowego na Balicach.

Do głównych zadań bazy należy:

-Szkolenie lotnicze;

-Zabezpieczenie logistyczne lotów i bieżącej działalności pododdziałów bazy i jednostek wojskowych przydzielonych na  zaopatrzenie gospodarcze;

-Zabezpieczenie bieżących potrzeb remontowych i obsług technicznego sprzętu bojowego;

-Współudział w realizacji zadań z zakresu ratownictwa lotniczego;

-Realizacja zadań ochrony i obrony kompleksu lotniskowo - koszarowego Kraków-Balice;

-Przyjęcie i zabezpieczenie logistyczne sił i środków państw sojuszniczych;

-Zabezpieczenie wizyt delegacji zagranicznych.

Tam zwiedzili izbę pamięci i najważniejszy punkt programu to zakupione w Hiszpanii samoloty CASA C-295M. Są to najnowocześniejsze polskie samoloty transportowe. Udowodniły wielokrotnie swoją przydatność podczas misji wykonywanych w rejonach niebezpiecznych poza granicami kraju. Przeznaczeniem samolotu jest transport żołnierzy, sprzętu bojowego, ładunków ii ewakuacja rannych. Dzięki nowoczesnym systemom nawigacyjno-pilotażowym maszyny są w stanie latać niemal w każdych warunkach pogodowych, w dzień i w nocy, praktycznie w dowolnym rejonie świata.