Barbarka - 15 sierpnia

15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego delegacja z naszej szkoły w której przewodniczyły poczty sztandarowe:
- szkolny: Michał Gajdemski-Wagner IIb, Konrad Łazowy IIIc, Robert Przybek IIC,
- Armii Krajowej: Konrad Kaczor IIb, Sławomir Starczyński IIb, Piotr Drozdowski IIb
- Kombatantów: Mariusz Ornat IIb, Dawid Mosur IIIa, Dominik Łuszcz IIIc
udała się na Barbarkę by uczcić poległych żołnierzy.

Msza święta odbyła się w plenerze, pogoda nam sprzyjała. Na miejsce przybyło wielu ludzi, którzy swoją obecnością pragnęli oddać hołd zmarłym. Po mszy wszyscy zebrani udali się pod pomnik upamiętniający poległych Polaków w celu złożenia kwiatów przez członków rady miasta i gminy Skała oraz żołnierzy Wojska Polskiego.
Po zakończeniu uroczystości na najbardziej wytrwałych czekała pyszna grochówka.

Co roku 15 sierpnia w Barbarce jest odprawiana uroczysta Msza Św. na pamiątkę wydarzeń z 1944 r., kiedy to Barbarka została otoczona przez oddziały niemieckie w sile 2 tys. żołnierzy ściągniętych tu z Krakowa, Miechowa i Olkusza Wojsko wsparte zostało czołgami, samochodami pancernymi, artylerią, a nawet lotnictwem. W tej sytuacji kwaterujące w pobliskiej leśniczówce oddziały AK pod dowództwem "Bicza" i "Gołębia" ujawniły się i podjęli walkę podczas której wieś została spacyfikowana i całkowicie spalona. Większość mieszkańców wsi uszła z życiem osłaniana przez ogień partyzantów. Dopiero gdy z odsieczą przybyły inne oddziały AK i BCh Niemcy wycofali się. Podczas tych zajść zginęło 62 mieszkańców tej i okolicznych wsi oraz 12 partyzantów.