Wymiana polsko-niemiecka. Czerwiec 2010

Wymiana polsko-niemiecka:7-13 czerwca 2010r.

15 uczniów naszej szkoły pod opieką pań Ałły Wójcik i Doroty Zadory odwiedziło zaprzyjaźnioną szkołę w Ismaning w okolicach Monachium. Ze strony niemieckiej opiekę nad grupą sprawowali p. Norbert Mederer i p. Christina Hasenberger. W hotelu w Oberschleisheim mieszkało się nieźle, brakowało paru rzeczy ale dało się przeżyć, bo kuchnia była otwarta 24 godziny na dobę, obok budynku był basen i boisko do piłki plażowej.

Program wymiany był świetny. Najbardziej podobały się Herren Chiemsee, BMW Welt, miasteczko olimpijskie, Ammersee i Kloster Andechs. Niezapomnianych wrażeń dostarczyło zwiedzanie Allianz Areny. Były też chwile grozy spowodowane ukąszeniami nieznanych owadów i przemęczeniem. Miło wspominać będziemy pobyt u niemieckich rodzin, wspólne plażowanie i emocjonujące mecze siatkówki, nie zapomnimy o niektórych serwach naszych niemieckich kolegów i o uznawaniu niektórych piłek przez naszego sędziego liniowego. Sokół nieraz wywoła uśmiech na naszych twarzach a wspólne śpiewy przy gitarze, wspólne tańce i dyżury kuchenne pozostaną niezapomniane.

Szczególne podziękowania należą się p. Norbertowi Mederer, który nie tylko był autorem programu wymiany, ale też zaopatrywał naszą kuchnię, podwoził nasze bagaże, konsultował przypadki zachorowań, wymienił wadliwy rower,  podwiózł chore do szpitala, … Podobnie p. Christina - swój dobry rower w czasie zwiedzania Monachium zamieniła na inny sprawiający kłopot naszej koleżance, z wielkim taktem potraktowała ucznia, który zjadł jej … pomoce naukowe. Na uwagę zasługuje też bezinteresowna pomoc ojca jednej z dziewcząt niemieckich ofiarowana jednej z naszych koleżanek przy transportowaniu jej do szpitala i potem do hostelu oraz pomoc okazana nam na dworcu autobusowym.

Życzliwość, otwartość, przyjacielskie nastawienie do nas, wyrozumiałość, pogoda ducha, wszystko to sprawiło, że długo z sentymentem będziemy wspominać nasz pobyt u niemieckich przyjaciół  w Bawarii.

Wymiana polsko-niemiecka Wymiana polsko-niemiecka
 Wymiana polsko-niemiecka